ششم فروردین سالروز کوچ حافظ شناس معروف ایرانی، قاسم غنی

پزشکی ادیب

گروه اسناد و اطلاع رسانی- ششم فروردین سالروز کوچ حافظ شناس معروف ایرانی، قاسم غنی است، او مصصح، مترجم و نویسنده ای چیره دست بود، که آثار بسیاری در حوزه شعر و ادب فارسی از خود برجای گذاشت.

قاسم غنی پزشک، ادیب و نویسنده ایرانی در 1272 هجری خورشیدی در سبزوار دیده به جهان گشود، او فرزند میرزا سید عبدالغنی‏خان بود و تحصیلات ابتدایی خویش را در مکتب‏خانه آموخت. سپس به منظور ادامه تحصیلات در مدرسه دارالفنون راهی تهران شد. وی در این دوران یادگیری زبان فرانسه را نیز در کنار تحصیلات خود دنبال کرد.

این ادیب فرزانه پس از اخذ دیپلم برای ادامه تحصیل به لبنان رفت و در مدرسه سن‏ژوزف این شهر به فراگیری فن طب مشغول شد. وی همچنین زبان انگلیسی و عربی را فراگرفت و پس از پایان دوره پزشکی در 27 سالگی به ایران بازگشت و در سبزوار به درمان مردم مشغول شد، همچنین بیمارستانی تحت عنوان حشمتیه با سرمایه سالار حشمت در این شهر بر پا کرد، سپس به مشهد رفت و در آنجا به طبابت پرداخت، او در این شهر با بزرگان و مقامات عالی‏رتبه آشنا شد و دوستی دیرینه ای با آنها پیدا کرد.

استاد غنی در دوره‏ دهم به نمایندگی مردم مشهد در مجلس شورای ملی انتخاب و همزمان به عنوان استاد در دانشکده‏ پزشکی مشغول به تدریس شد. او پس از آن سه دوره دیگرهم به عنوان نماینده در مجلس شورای ملی انتخاب شد.

قاسم غنی دارای مقام علمی و ادبی والایی بود و آثار با ارزش و پرباری همچون ترجمه کتاب عصیان فرشتگان نوشته تائیس و کتاب بریان‏پزی ملک‏سیا اثر آناتول فرانس را در کارنامه فعالیت های ادبی خویش به ثبت رساند، او همچنین با بسیاری از مشاهیر ایرانی و بین‌المللی از جمله آلبرت اینشتین دوست و آشنا بود. غنی تنقیح، تصحیح و چاپ دیوان حافظ را با همکاری علامه محمد قزوینی به سرانجام رساند، این دیوان از منابع معتبر و مستند اشعار این غزل سرای نامدار به شمار می‏رود.

یادداشتهای وی یکی از کارهای برجسته و ماندگار قاسم غنی است که نکته های جالب و باارزشی دارد، آخرین اثر وی کتاب بحثی در تصوف است که در واقع ادامه حافظنامه اوست.

قاسم غنی در جهت ملی کردن صنعت نفت و کوتاه کردن دست انگلیسی‌ها از ایران تلاش و کوشش های محمد مصدق را تایید می‌کرد و هماره پشتیبان وی بود. وی درسال 1326 هجری خورشیدی به عنوان سفیرکبیر ایران در مصر منصوب شد و در این دوران فعالیت های چشمگیری انجام داد و سرانجام در بهمن‏ 1327 هجری خورشیدی با سمت سفیرکبیری به ترکیه رفت، در این دوران این پزشک حاذق و ادب دوست ایرانی دچار بیماری سرطان شد و به منظور درمان این بیماری به امریکا رفت و سرانجام در سن 59 سالگی مصادف با چنین روزی درسال 1331 در سان فرانسیسکو امریکا بدرود حیات گفت.

یادش گرامی

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

/ 0 نظر / 38 بازدید