سربداران

 

 سربداران نام نهضتی در ایران ،در قرن هشتم هجری بود.

پس از یکصد و بیست سال استیلای قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، قیامی مردمی در باشتین و سبزوارخراسان علیه ظلم و تعدی حاکمان مغول و عاملان آنان به وقوع پیوست. از تلاش پیگیر رهبران آزاده این قیام، منجر به تشکیل حکومت مستقل ملی و شیعه مذهب ایرانی در خراسان شد.

نخستین حاکم سلسلهٔ سربداران، «عبدالرزاق باشتینی» بود که به مدت دو سال و چهار ماه حکومت کرد. پس از وی، «برادرش وجیه الدین امیر مسعود» به حکومت رسید.

هنگامی که سربداران توانستند بر حاکم مغولی خراسان پیروز شوند حکومت مستقلی ترتیب دادند و سبزواررا مرکز خود ساختند.

/ 48 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شاهین

سلام کشتی سبزوار اول شد اگه عکس یا مطلب داشتی بزار

آرزو

سلام دوست وبلاگ نویس وبلاگ نویسیت خیلی خوبه خداییش خوبه من که خوشم اومد یه سری به سایت من بزن و وبلاگتو ثبت کن منتظر حضور گرمت هستم مرسی-آرزو

سعید

سلام ما همچنان منتظر اخبار جدید از طرف شما هستیم

غلامرضا نصراللهی- اصفهان

سلام از مطالب ارزنده سایت شما استفاده کردم و لذت بردم کتاب - ارمغان نشاط - نوشته غلامرضا نصراللهی منتشر شد این کتاب به زندگینامه یکی از مجتهدین و دانشمندان سبزوار ملا محمد باقر محقق سبزواری اختصاص دارد. در این کتاب تاریخچه ای از سبزوار و مشاهیر آن در دوره ی صفویه آمده است همچنین به معرفی فرزندان دانشمند و خاندان دانش پرور او پرداخته شده است. جهت اشنائی بیشتر با کتاب به وبلاگ اینجانب - گردباد شور جنون - مراجعه فرمائید.و نظر گرامی خود را درج فرمائید.

تاوپلج

درود همشهری از اینکه برای این دیار زحمت می کشین از شما ممنونیم.[گل]

تاوپلج

تاریخ آپتون خیلی جلو هستش اما مطالب خیلی عقب. منتظر مطلب جدیدیم ها!

مجله اینترنتی اسرارنامه

سلام . چه نام شایسته ای برای وبلاگتان انتخاب کرده اید. شاید بهترین نام همین باشد. این نه تنها نامی برای وبلاگ شماست بلکه صفتی حقیقی برای دارالمومنین سبزوار است. یک انتقاد : در لوگوی سایتتان هیچ نشانه ای از موضوع مهم سربداران مشاهده نمی شود. مثلاً عکسی از تندیس سربداران. ضمناً آهنگ پس زمینه بسیار زیبایی انتخاب کرده اید. برایم خیلی آشناست اما دقیقاً یادم نمی آید کجا گوش کرده ام؟ احتمالاً آهنگ سریال سربداران است؟

تاوپلج

سلام خدمت همه ی همشهریهای بزرگوار از اجرای نمایش اسب چوبی در محل برج میلاد تهران(نوروز92) تصاویری به پاس قدردانی از گروه هنرمندان ورشرنگ تهیه شده که شما را برای دیدن آن دعوت می نماییم. http://tovpelej.blogfa.com

سعید

مطالب جدیدتان جالب بود